Drobečková navigace

Úvod > Fotovoltaika > Proč si pořídit FVE?

Proč si pořídit FVE?

Na téma fotovoltaických elektráren (FVE) se již napsalo spoustu článků a zejména v dnešní době je to hodně moderní, diskutované a v některých kruzích i kontroverzní téma. Nicméně, ať tak či onak, trend a směr dnešní doby se nemilosrdně ubírá k obnovitelným zdrojům, ke kterým se FVE samozřejmě počítá. Vlády napříč celou zeměkoulí si vytyčily cíle, ať už více či méně realizovatelné, rychle navýšit procento vyrobené energie z obnovitelných zdrojů až okolo 30%. Některé státy, jako je například Česká Republika, čeká ještě dlouhá cesta k dosažení tohoto cíle.

A zde se proto otevírá mnoho příležitostí pro mnoho stávajících, ale i začínajících firem nastartovat podnikání v tomto mladém a prudce se rozvíjejícím byznyse. Na první pohled to nyní vypadá tak, že již „skoro každý“ podniká v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE), buď jako realizátor nebo energetický poradce, nebo alespoň o tom uvažuje. Následkem toho pak musí být naprostá saturace výše uvedené oblasti podnikání.

Reálně nás však čeká ještě mnoho práce ke splnění stanovených cílů, vedoucích k dosažení co nejvyššího procenta energie vyrobené z OZE. Proto čím více odborných firem a kvalifikovaných lidí se zapojí, tím lépe. Jednou z takových firem, ambiciózních v tomto krásném a užitečném odvětví, jsme se stali i my.

Ve firmě Symetris věříme, že poptávka po OZE bude převyšovat nabídku ještě nějaký ten pátek, a že se vyplatí investovat do znalostí této problematiky tak, jak je to jen možné. Navíc to vypadá, že naše vláda bude stimulovat poptávku po OZE stále více, ať už zapojením více dotačních programů nebo vládními nařízeními či zákony, které nedají lidem a firmám jinou šanci, než si nějaký OZE pořídit. Také rostoucí ceny energií a smutný výhled v této oblasti i do budoucna, dříve či později zvýší poptávku po obnovitelných zdrojích energií, zejména pak po FVE, tepelných čerpadlech a větrných elektrárnách.

A nyní se dostávám k tomu, proč může být pořízení FVE velice výhodné z krátkodobého, a zejména pak, ze střednědobého a dlouhodobého hlediska. V tomto textu se nebudu zmiňovat a rozebírat, proč si OZE nepořídit a jaké jsou slabiny a nedostatky těchto technologií. Samozřejmě, že tam nějaké jsou. Ale ty jsou skoro v každé myslitelné oblasti, kterou bychom si vybrali k bližší analýze.

Níže jsou shrnuty některé výhody, proč si instalovat FVE

Věříme, že níže uvedené informace mohou být jedním z důvodů, proč si od nás FVE pořídit.

 • Přispění k vyšší energetické soběstačnosti.

  Přiznejme se, kdo by nechtěl být energeticky soběstačný? Předpokládejme, že skoro každý, ale málokdo z nás si to může dovolit ze sta procent. Dnes se ale nabízí šance, stát se energeticky soběstačný alespoň z části a za relativně nízkou cenu, počítáme-li se státní dotací, která dělá až 50% (v některých regionech až 60%) z pořizovací částky FVE. Tato soběstačnost je samozřejmě ovlivněna tím, jak velkou elektrárnu si pořídíte, jaké je zrovna počasí a roční období a také na orientaci a sklonu Vaší střechy. Nicméně, částečnou energetickou soběstačnost to sebou nese, zejména v případě náhlých výpadků nebo odstávek proudu.
 • Snížení počáteční investice díky státní dotaci.

  Co se týká rodinných domů, „frčí“ dneska dotační program SFŽP NZU 2021+, který, jak pevně věříme, bude otevřen ještě dlouho. Jak již bylo, výše dotace dělá až 50% (v některých regionech až 60%) z pořizovací částky FVE. Pokud si objednáte spolupráci s naší firmou, dotaci Vám vyřídíme za předpokladu, že na ni máte z dotačního hlediska nárok. Jelikož jsme v této oblasti obeznámení, tuto skutečnost s Vámi prověříme ještě před skutečným zažádáním o dotaci ještě v nabídkové fázi.
 • Dlouholetá životnost solárních panelů.

  Někteří výrobci, jejichž výrobky instalujeme, dávají záruku 25 let na mechanickou odolnost panelů s garanci až 30 let na účinnost panelu 83 – 85%. Toto je určitě úctyhodné a jak i věříme, splnitelné. V dnešní době jsou již známy metody, jak účinnost panelů snadno zachovat a prodloužit. V blízké době budeme tuto službu nabízet také.
 • Ekologický zdroj energie, který neznečišťuje životní prostředí.

  Energie ze slunečního záření je skutečně velice ekologická, nicméně pravdou je, že přeměna slunečního záření na energii elektrickou ze sta procent bez zanechání uhlíkové stopy není. Ale taková technologie zatím masově nefunguje, snad pouze ve sci-fi filmech. Tudíž berme to tak, že energie ze slunce je jeden z nejčistších obnovitelných zdrojů, který nám může sloužit. Dále u tohoto zdroje energie nehrozí, že byste terorizovali Vaše okolí nadbytečným hlukem nebo kouřem, jak je to u nás bohužel stále běžné.
 • Nekonečný zdroj energie.

  I toto je samozřejmě pravda, ale opět, záleží na mnoha faktorech, jako jsou zeměpisná šířka, roční období, počasí aj. V České Republice na tom nejsme sice tak dobře jako ve Středomoří, ale zase ne tak špatně, jako v zemích ležících okolo polárních kruhů. Závěrečný verdikt je, že i u nás se to stále ještě vyplatí.
 • Vysoká spolehlivost a nízké náklady na údržbu.

  Popravdě řečeno, ona běžná elektrárna do 10kWp je zařízení poměrně jednoduché a celá instalace se skládá pouze z několika dílčích částí, které, pokud jsou dobře navrženy a instalovány, budou sloužit bez poruchy řadu let. Největší úskalí vidíme ve výběru střídače, který by měl být od spolehlivého výrobce a také měl splňovat dnes již klasické funkce. Myslí se tím střídač asymetrický, hybridní, all in one. I výběr baterie by měl být dopředu promyšlen - kapacita, počet nabíjecích cyklů, spolehlivost, aj. Náklady na údržbu jsou také zanedbatelné. Panely jsou od sklonu 10 - 15° samočisticí, takže je stačí čas od času něčím přetřít nebo zamést.
 • Snadná a rychlá instalace

  Instalace FVE se opravdu bát nemusíte. Pokud je vše dobře navrženo a stavebně připraveno je samotná instalace kompletně hotová za 2 až 3 dny. Důležitý je výběr instalační firmy tak, aby byla pokud možno součástí společnosti, která Vám FVE prodává. Zde si můžete ušetřit mnoho nepříjemností. Mnoho firem pouze elektrárny navrhuje, prodává, ale instalaci nechává na firmách jiných, které nemusí být úplně profesionální. U nás najdete vše pod jednou střechou.
 • Finanční úspora za energie na provoz domácnosti.

  K této výhodě není třeba nic moc dodávat. Když mám vlastní elektrárnu, cena mé vlastní vyrobené energie se nepromítá v ceně energie odebírané od svého distributora elektrické energie. Prostě, účet za elektřinu je o to nižší.
 • Rychlá návratnost investice a pojistka proti budoucímu zdražení.

  Ruku na srdce. Toto jsou dva hlavní důvody k pořízení FVE, které jsou ve finále jedněmi z nejdůležitějších. Mnohokráte jsem slyšel, že se pořízení FVE nevyplatí, že dotyčný dříve zemře, atd. Ano, něco na tom může být zejména v případě, počítáme-li s návratností investice nad dvacet let a s nízkými cenami za energie nyní i v budoucnu. Přičteme-li však fakt, že dotace NZU pokrývá až 50% z kupní ceny, a že se ceny energií nezadržitelně škrábou nahoru, pak dostáváme úplně jiná čísla. Návratnost investice se nyní pohybuje okolo deseti let. To je určitě povzbudivá cifra. Ovšem, co mne samotného nejvíce baví je fakt, že jsem si určitý objem energie a cenu této energie zafixoval nejméně na 30 let dopředu. Je to samozřejmě „mnou“ vyráběná energie ze slunečního záření.

Modelový příklad říká, že pokud si koupím FVE o cca 6 kWp + BESS 11,6 kWh za nějakých cca 420 000 Kč s DPH a dostanu dotaci 200 000 Kč, reálně ve finále zaplatím 220 000 Kč.

Při předpokladu, že elektrárna bude ročně vyrábět průměrně 5MWh/rok po dobu 25 let, dostanu za tuto dobu 125 MWh. To znamená, že jedna MWh bude za 220 000 Kč/125 MWh, což je 1 760 Kč za 1 MWh po dobu 25 let. Jestliže budu počítat 30 let, bude to samozřejmě ještě méně.

Pokud budeme brát, že v tomto modelovém případě platíme distributorovi elektrické energie 4 000 Kč za 1MWh bude návratnost elektrárny 11 let. Samozřejmě, že to závisí na pořizovací ceně elektrárny, výtěžnosti elektrárny a hlavně budoucím cenám energií, které se předpokládají vyšší a vyšší. Je tedy reálná pravděpodobnost, že se návratnost elektrárny s léty ještě zvýší.

Na závěr bych chtěl upozornit, že výše uvedené je opravdu velice zjednodušené provedení výpočtu návratnosti. Není bráno v úvahu, kolik kWh bude opravdu spotřebováno, kolik bude posláno zpět do sítě, správná konfigurace elektrárny, typ topení, režim domácnosti či firmy a další parametry, které mohou dobu návratnosti zásadně ovlivnit.

A proč od nás?

 • Tím, že stavíme nejen rodinné domy se všemi moderními technologiemi na klíč, dokážeme Vaše potřeby a přání posoudit komplexně a navrhnout Vám nejlepší řešení ušité na míru. Z oblasti obnovitelných zdrojů jsou to zejména fotovoltaické elektrárny (FVE), rekuperační jednotky a tepelná čerpadla.
 • Tím, že nejen navrhujeme a prodáváme fotovoltaické elektrárny, ale jsme i elektromontážní firma s tradicí, dokážeme Váš projekt fotovoltaické elektrárny zrealizovat na klíč z našich vlastních zdrojů, od vyřízení Vaší poptávky, návrhu řešení, vyřízení dotace NZU, jednání s distributorem přenosové soustavy, až po finální realizaci projektu. Zaměstnáváme zkušený tým kvalifikovaných montérů fotovoltaických panelů a technologií. Tím Vám dokážeme zaručit, že jednáte pouze s jedním partnerem, který nese za projekt odpovědnost.
 • Tím, že jsme elektrotechnická a elektromontážní firma, je pro nás hračka udělat stavební připravenost pro Vaší FVE odborně a komplexně, s přihlédnutím na stav Vašeho stávajícího elektrorozvodu. Pokud Váš stav elektrorozvodu neodpovídá daným požadavkům nebo se rozhodnete o nějakou další úpravu či drobnou renovaci, není problém toto z naší strany zajistit. Zvládneme do Vaší domácnosti nainstalovat zabezpečovací a kamerový systém nebo zjistit termovizí, kudy uniká teplo.
 • Tím, že jsme zároveň i firma stavební, dokážeme vyřešit jakoukoliv výzvu týkající se stavební připravenosti Vašeho projektu nejen fotovoltaické elektrárny. Pokud by byl zájem, kromě kompletních staveb rodinných domů na klíč provádíme také rekonstrukce bytů, škol a dalších staveb.
 • Ke každé zakázce vytváříme časový plán a striktně po našich řemeslnících vyžadujeme jeho dodržování.
 • Nejsme limitováni katalogy ani přízemními představami a na prvním místě je spokojenost zákazníka.
 • Další informace najdete na našich stránkách www.symetris-stavby.cz